banner339

Karaman’da Kayitli 66 Magara Bulunuyor

Karaman’daki alternatif turizm potansiyelini ortaya çikarmak amaciyla Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi ögretim elemanlarinin isbirligi halinde yaptigi çalisma, sempozyumda Karaman’daki mevcut turizm potansiyeli açisindan en anlamli sunumlardan biri oldu.

Karaman’da Kayitli 66 Magara Bulunuyor
Karaman’daki isletmeler, seyahat sirketleri, kamu kurum ve yöneticileri ile isbirligi yapilarak ortaya konan çalismada, Türkiye’de 40 binden fazla magara bulundugu belirtildi.
Sakarya Üniversitesi’nin ögretim elemanlarinin danismanliginda sürdürülen arastirmayi sunan Ars. Gör. Özgür Arpaci, magaralar ile ilgili genel bilgiler vererek sunumuna basladi. “En az bir insanin girebilecegi kadar yeraltinda bulunan bosluklar magara olarak degerlendiriliyor. Sicakliklarina göre soguk, iliman, nemli, kuru magara seklinde isimlendiriliyor. Magaralar turizm, hayvansal ürünlerin bekletilmesi, kültür mantarciligi, solunum yolu hastaliklarin tedavisi, askeri amaçla korunak gibi amaçlarla kullaniliyor. Üniversitelerin magara arastirma topluluklari da magaralarin özelliklerine yönelik arastirmalar yapiyor” dedi.
Sempozyumda, Karaman’da kayitli 66 adet magara bulundugu belirtildi. Manazan (Yesildere), Yeni Dünya (Bucakkisla), Yesildere (Sariveliler) gibi magaralarin, magara turizmini yönlendirebilecek isletmelerin bulunmasi, turizme elverisli olmalari gibi özellikleri bakimindan aslinda turizmde degerlendirilebilecek güçlü yönleri oldugu; bunun yani sira iç turizmin canlanmasi ve magara turizmine olan ilginin artmasinin da firsat olarak degerlendirilebilecegi vurgulandi. Ancak magara turizmine tesvik olmamasi, magaralarin fazla kullanimindan kaynaklanan kirlenmeler ve yöre halkinin magaralarin öneminin farkinda olmamasi gibi dezavantajlarin bulundugu konularinin tartisildigi oturum, ayni zamanda Türkiye’nin farkli yörelerinden Karaman’a gelen 130 arastirmaci ve sivil toplum kurulusu temsilcisine, Karaman’in magaralarinin tanitimi açisindan önemli bir çalisma olarak degerlendirildi.
Magaralara yönelik yapilan arastirma, Istanbul Üniversitesi’nde Cografya Bölümünde 3.ncü sinifta ögrenimini sürdüren lisans ögrencisi Ertugrul Mert tarafindan soru yagmuruna tutuldu. Mert’in cografya bölümünde arastirmalar yapan ögretim elemanlarina da magaralarla ilgili yapilan bir arastirma konusunda danisilmasi gerektigine iliskin sorusu, katilimcilarin görüslerini genis sekilde aktarmalari için bir baslangiç oldu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285