banner339

Vali Kahraman, Kgrt’nin Konugu Oldu

Ilimiz Valisi Süleyman Kahraman, KGRT’nin konugu oldu. Program içerisinde daha önce Karamanli hemserilerimizle yapilan röportajlar verildi. Yaklasik 20 kisiyle yapilan röportajlarin sonunda Vali Süleyman Kahraman’a duyulan güven ve sevgi ortaya çikti.

Vali Kahraman, Kgrt’nin Konugu Oldu
20 Eylül Sali aksami Ayla Tunç’un sundugu “Günün Içinden” programina konuk olan Vali Kahraman, göreve basladigi günden bugüne kadar Karaman’da yapilan çalismalari degerlendirdi.
Vali Kahraman, Karaman’a geldiginde ilk edindigi izlenimleriyle ilgili soruya, “Ben Karaman’a gelince bir hayal kirikligi yasamadim. Çünkü Karaman’in hayali ne kadar güzelse hakikati de en az o kadar güzel. Karaman bizi hos karsiladi, bizde Karaman’i hos gördük, hos bulduk. Ilk izlenimlerime gelince, bir insani bir bakista taniyabilir misiniz? Elbette ki hayir. Bir sehirle tanismak, bir sehri tanimak da buna benzer. Karaman’in derdini bilmeden, sevinçlerine sahit olmadan Karaman’i anlamak mümkün degil. Bazi insanlar vardir sürekli kendini anlatir. Bazi sehirlerde böyledir. Kendini anlatmanin derdindedir. Oysa Karaman öyle degil. Gelince anladim ki Karaman gerçekten Yunus’un, Mevlana’nin sehri. Siz sormadan size kendini anlatmayacak kadar mütevazi bir sehir. Geldigimde Aktekke’ye, Araboglu’na, Hatuniye’ye, Yunus Emre’ye gittim. Bu ziyaretlerimde anladim ki bu sehrin ömrünü anlamaya bir insanin ömrü yetmez. Söyle durup düsünen herkes bunun farkina varir. Karaman’in bana neler düsündürdügünü soruyorsunuz. Ben size Karaman’in bana neler düsündürmedigini söyleyerek cevap vereyim isterseniz. Her seyden önce Karaman bana bir yabanci oldugumu düsündürmedi. Beni hiçbir sekilde hayal kirikligina ugratmadi. Sadece heyecanlandirdi diyebilirim” dedi.
Vali Süleyman Kahraman, Karaman’da göreve basladigi günden itibaren öncelik verdigi çalismalar konusunda da bilgiler verdi.
Kahraman, “Karaman gerçekten mütevazi bir sehir. Birileri onu anlatmazsa o asla kendini anlatmanin pesinde olmaz. Türkiye’nin en önemli tarim kentlerinden biri. Türkiye’nin en önemli ekonomi ve sanayi merkezlerinden biri olmasina karsin Karaman’in daha çok anlatilmaya daha çok tanitilmaya ihtiyaci var. Bunun için öncelikle tüm kamu kurum ve kuruluslarimizla, sivil toplum örgütlerimizle bir diyalog kurdum. Yani önce Karaman’i anlamaya çalistim. Sonra da gerek Ankara’ya, bürokrasiye, gerekse yatirimcilara bu güzel sehri anlatmaya, tanitmaya çalistim. Makamda oturarak isleri çözemezsiniz. Öyle yaptiginiz zamanda sadece çözdügünüzü zannedersiniz. Ben Karaman’in köylerine gitmeyi asla müsakkat olarak görmedim. Tam tersine bu yolculuklarimi insanlari tanima ve insanlara hizmet etme noktasinda bir firsat olarak gördüm. Koltuk en az vakit geçirilen mekan olmali. Köylünün sorununu koltukta dinlediginiz zaman idrakte problemler yasayabilirsiniz. Ama köylüyü köy odasinda dinlediginizde tarlasinin basinda dinlediginizde daha iyi anlarsiniz. Bu onlarin hakki diye düsünüyorum. Elbette ki son yillarda devletin tarim alaninda ciddi destegi oldu. Bütün bu destekler köylerimizdeki sosyal ve ekonomik hayati olumlu etkiledi. Zaten ekonomik imkanlarin olmadigi bir yerde sosyal hayatin dört dörtlük olmasini bekleyemezsiniz” diye konustu.
Vali Süleyman Kahraman, Karaman’in kapali sistem sulamada Türkiye’de birinci konumda oldugunu belirterek, imkan verilmesi halinde artan bilgi ve bilincin o yörenin soysal ve kültürel hayatini daha yukarilara çekecegini ifade etti.
Vali Kahraman, Avrupa Birli projeleriyle Karaman halkina büyük bir imkan sunuldugunu, halkinda bu imkani karsiliksiz birakmadigini sözlerine ekledi.
Kahraman programda egitim konusuna da deginerek Karaman’in üniversite sinavlarinda ciddi basarilar yakaladigini belirterek, “Cumhuriyet tarihinde yapilan derslerin yüzde 40’i kadar derslik yapildi Karaman’da. Bunun bir kismini devlet, bir kismini da hayirsever vatandaslarimizin yardimiyla gerçeklestirdik. Özellikle engelli, otistik çocuklarimiz içinde çalismalar yaptik. Onlari tasima kapsamina aldik. Okullarimizi buna göre dizayn ettik. Mevsimlik isçilerimizin çocuklari için geçici bir okul insa ettik. Yine ayni sekilde gezici anaokulu projemiz var. Imkani olmayan ailelerimize beldelerimize bu hizmeti götürüyoruz” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285