banner317

Recep Konuk: “Türkiye'nin Koşar Adım Büyümesi İçin Milletimiz ‘Evet’ Diyor”

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk, referandum çalışmaları kapsamında merkeze bağlı köyleri ziyaret ederek referandumda niçin evet denmesi gerektiğini anlatmaya devam ediyor.

Recep Konuk: “Türkiye'nin Koşar Adım Büyümesi İçin Milletimiz ‘Evet’ Diyor”

Referandum çalışmalarını sürdüren AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk, sırasıyla Alaçatı, Sazlıyaka, Kızık, Salur, Ekinözü, Beydili, Burunoba, Çoğlu, Osmaniye köylerini ziyaret ederek referandumda niçin evet denmesi gerektiğini anlattı.

Ziyaret esnasında açıklamalarda bulunan Recep Konuk, 16 Nisan günü yapılacak halk oylamasının Türkiye için çok önemli olduğunu ifade ederek, “Türkiye koşmak istiyor, büyümek üretmek istiyor, Türkiye dünyanın önde gelen ülkelerinden olmak istiyor. Türkiye tüketen değil üreten, bilgi çağını yakalayan, üst teknolojileri sadece kullanan değil aynı zamanda üreten de olmak istiyor. Türkiye’ye şu andaki elbise dar geliyor, onun için kendi irademizle, kendi isteğimizle Türkiye açısından çok önemli bir değişikliği getiriyoruz ve 16 Nisan’da millet olarak ‘evet’ diyoruz. Türkiye'nin koşar adım büyümesi için, güçlü yasama güçlü icraat için, huzur dolu memleket için milletimiz ‘evet’ diyor” dedi.

“Tek adam değil, istikrarlı yönetim geliyor”

Vatandaşlardan gelen soruları da cevaplayan Konuk, tek adam iddialarına yanıt vererek, “Milletimizin kafası karıştırılıyor, tek adam ithamlarıyla ve iddialarıyla yanlış bilgiler veriliyor. Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi ile yönetimde çift başlılık ortadan kalkıyor, tek adam değil, istikrarlı yönetim geliyor. Cumhurbaşkanları ve Başbakanlar arasında geçmişte yaşanan türden siyasi gerilim ve krizler tarihe karışıyor. Daha istikrarlı bir yönetim sistemi geliyor. Daha hızlı karar alan, daha hızlı icraat ve reform yapan bir yönetim modeli oluşuyor. Hükumeti Cumhurbaşkanı kuruyor. Cumhurbaşkanları, bir veya daha fazla Cumhurbaşkanı yardımcısı atayabiliyor. Cumhurbaşkanları üst düzey kamu yöneticilerini atama ve görevden alma yetkisini taşıyor. Müsteşarını bile atayamayan hükumetler devri sona eriyor. Cumhurbaşkanına ehliyet ve liyakat esaslarına göre üst düzey kamu yöneticilerini atama yetkisi getiriliyor. Bürokrasideki hantallık sona eriyor. Türkiye dinamik bir yapıya kavuşuyor, kısır döngülerden kurtuluyor” diye konuştu.

“Türkiye Büyük Millet Meclisi güçlenecek”

Yeni Anayasa ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin daha da güçlendiğini de kaydeden Recep Konuk, “Yeni Anayasa ile güçler ayrılığı gerçek anlamda hayata geçiriliyor. Milletvekilleri yasa yapmaya yöneliyor, enerjisini yasalara veriyor, anlamsız polemiklerden kurtuluyoruz, ideolojilerin tahakkümünden kurtuluyoruz. İcraatçı hükumet, güçlü meclis geliyor. Hükumet icraat ve hizmet üretiyor. Meclis kanun hazırlayıp çıkarıyor. Cumhurbaşkanını ve hükumeti denetliyor. Hükumet kendi işini yapıyor, meclis kendi işini. Cumhurbaşkanlarının meclise kanun sunma yetkisi bütçe kanunuyla sınırlandırılıyor. Mevcut sistemde hükumet meclisin içinden çıkıyor, ancak yasalaşan metinlerin neredeyse tamamı hükumet tasarısı olarak geliyor. Yani güçler birbirinin işine karışıyor, güçler birleşiyor. Mevcut sistemdeki hükumetin kontrolünde yasama uygulamasına son verilecek. Yasamanın kanun yapma yetkisi yürütmeye devredilmeyecek, yürütme devlet işlerini icra edecek, yargı bağımsız ve tarafsız olarak fonksiyonunu icra edecek. Diğer yandan yargı birliği sağlanacak, Yargı bağımsız ve tarafsız olarak görevini yapacak. Yeni düzenlemeyle güçler tamamen birbirinden ayrı olarak kendi görevlerini yapacak. Bize, Cumhurbaşkanımıza güvenmememizi, devletimizden, siyasetçimizden korkmamızı öğütleyenler sesleri çok çıksa da doğruları söylemiyorlar. Türkiye bu referandumla gelişiyor, ilerliyor, büyüyor, bunun için de milletimiz güçlü evetle bu Anayasa değişikliğini taçlandıracaktır” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285