Bayram Duyurdu: Tarımsal Destek Alabilecekler

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, mülkiyet ve miras sorunu nedeniyle Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS)’ne kaydedilmeyen ancak üzerinde üretim yapılan araziler için çiftçi tarımsal destek alabileceğini duyurdu.

Bayram Duyurdu: Tarımsal Destek Alabilecekler

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram sosyal medya hesabı üzerinde yaptığı açıklamada: “Biliyorsunuz çiftçilerimiz önceden ÇKS sisteminde kayıt olabilmeniz için tapu belgesine veya kira kontratına ihtiyaç duyuyorlardı.

Miras veya verasetten kaynaklı tapu temin edemeyen çiftçilerimiz ÇKS sistemine kayıt olamıyor, dolayısıyla devletimizin verdiği teşvik ve desteklerden yararlanamıyorlardı.

Tarım ve Orman Bakanlığımız genelge düzenlemesi ile artık bu probleme son verildi.

Bu düzenleme ile mülkiyet ve mirastan kaynaklı kayıt yapamayan çiftçilerimizin tamamı ektiğini beyan ederek ÇKS sistemine kayıt olabilecekler. ÇKS Yönetmeliğinde yapılan bu değişiklikle ÇKS’ye kayıt olamayan ama tarımsal üretim yapılan alanların kayıt altına alınması hedefleniyor.

Yönetmeliğe göre,

tarımsal faaliyet yapılan ancak mülkiyet ve mirasçılık sorunu nedeniyle kayıt yapılamayan alanlar “Taahhütname” belgesi ile kayıt altına alınabilecek.

Böylece mülkiyet ve mirasçılık sorunları sebebiyle desteklerden faydalanamayan üreticiler de tarımsal desteklerden yararlanabilecek.Mirasçı ya da hissedarlarca, taahhütnameye konu arazilere üretim yılı içerisinde itiraz edilmesi durumunda bu arazilere ait kayıtlar, içinde bulunulan üretim yılından itibaren taahhütname süresinin sonuna kadar, itiraz edilen hisselere tekabül eden alanlar için sonlandırılacak.Verasetten iştirak olup taahhütname ile başvurulan arazilere, hissedar ve/veya mirasçılar tarafından itiraz edilmesi durumunda bu arazilere ait kayıtlar içinde bulunulan üretim yılından itibaren taahhütname süresinin sonuna kadar verasete konu hisselere itiraz edilen alanlar için sona erdirilecek.

Tapu sicilinde kayıtlı malikin ölümü halinde miras hakkının, mahkeme ya da noterden alınmış veraset belgesinde belirtilen mirasçılar adına tescil işlemi yapılmamış araziler, intikali yapılmamış araziler kapsamında sayılacak.İntikali yapılmamış araziler için taahhütnameyle gerçekleştirilen başvurulara mirasçılarca itiraz edilmesi durumunda, mirasçılık belgesi istenecek.Başvuru yapılan arazide, kendine ait hissesi olmaması durumunda hissedarlarla yapılmış kira sözleşmesi ya da taahhütname istenecek.

Bu arazinin verasetten iştirak olup, hisse oranları belli olmaması durumunda tüm hissedarlarla yapılmış kira sözleşmesi ya da taahhütname istenecek.Sonuç olarak özetle,Taahhütnameye konu arazilere ilişkin ÇKS kayıtları üretim yılının mart ayı içerisinde 15 gün süreyle il ve ilçe müdürlükleri ile muhtarlıklarda askıya çıkarılacak. Hissedar ve/veya mirasçılar haricinde daha sonra yapılacak itirazlar değerlendirmeye alınmayacak. 2023/2024 üretim yılı ÇKS başvuruları 2 Ocak 2024 tarihinde sona erecek. ÇKS’ye kaydedilmeyen araziler için 2 Ocak’a kadar taahhütname verilmesi gerekiyor.” ifadeleri yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284