Çumra’dan Sonra Konya Şeker Fabrikası Da Pancar Alımına Başladı

Konya Şeker Fabrikasının 64’üncü pancar alım kampanyası dualarla başladı. Bu yıl 233 köyde, 520 bin 187 dekarlık alanda, 16 bin 996 üreticiye sözleşmeli üretim yaptıran Konya Şeker, üreticilerden yaklaşık 3 milyon 800 bin ton pancar alımı yapacak ve 475.000 ton şeker üretmeyi hedefliyor. Uygulanan teknolojik metotlarla üretici bu yıl da mağdur edilmeyecek.

Çumra’dan Sonra Konya Şeker Fabrikası Da Pancar Alımına Başladı

KONYA ŞEKER, 475.000 TON ŞEKER ÜRETECEK

Konya Şeker Fabrikasına ilk pancar geldi. Konya Şeker Fabrikasının 64’üncü pancar alım kampanyasının açılışına, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu üyeleri ile Anadolu Birlik Holding bünyesinde çalışan yönetici ve personel katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda, fabrikaya ilk pancarı getiren üreticiler arasında kura çekilişi yapılarak hediyeleri verildi.   

Bölge ekonomisinin can damarı olan Konya Şeker, bu yıl 233 köyde, 520 bin 187 dekarlık alanda, 16 bin 996 üreticiye sözleşmeli üretim yaptırdı. Üreticilerden toplamda 3 milyon 800 bin ton civarında pancar alımı yapmayı ve 475.000 ton şeker üretmeyi planlıyor.  

KONYA ŞEKER, PANCAR ALIMINDA ÜRETİCİYİ MAĞDUR ETMİYOR

Göreve geldiği günden bu yana pancarların kantara tesliminde mesai mefhumunu ortadan kaldıran PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk’un talimatlarıyla 8 bölgede, 36 kantar ve 66 boşaltma makinesi ile 7 gün 24 saat pancar alımı yapılıyor. Teknolojiyi çiftinin işlerini kolaylaştırmak için kullanan ve fabrika dışındaki kantarlarda polar ölçümü yapan tek kurum olan Konya Şeker, çiftçinin hak ettiği kazancı almasını sağlıyor. Konya Şeker, pancar alımının her aşamasında adil, adaletli, hukuka uygun ve hiç kimsenin hakkına tecavüz etmeyecek şekilde çalışıyor. Başkan Recep Konuk’un oluşturduğu vizyon çerçevesinde hareket eden Konya Şeker, kampanyanın başladığı andan itibaren 24 saat üreticilerden pancar alıyor.

KONYA ŞEKER, 3 MİLYON 450 BİN TON PANCAR İŞLEYECEK

Konya Şeker’de bu yıl 132 gün olarak planlanan kampanya süresi boyunca 475.000 ton şeker, 640 bin bin ton yaş pancar küspesi, 135 bin ton melas, 22 bin ton kuru küspe üretilmesi planlanıyor. Bu kampanya süresince üreticilere ayni ve nakdi avans olarak bu güne kadar toplamda 215 milyon liralının üzerinde ödeme yapıldı. 

Türkiye’nin en büyük 5 gıda şirketinden birisi olan Konya Şeker, oluşturduğu ekonomik güçle bölgenin sosyo ekonomik hayatının can damarı işlevi görüyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284