15. Ulusal Kiraz-Visne Çalisma Grubu Ermenek’te Toplandi

Her yil düzenli olarak yapilan Ulusal Kiraz-Visne Çalisma Grubu’nun 15. toplantisi, 1–2 Temmuz tarihlerinde ilimize bagli Ermenek ilçesinde yapildi.

15. Ulusal Kiraz-Visne Çalisma Grubu Ermenek’te Toplandi

Toplantiya, Tarimsal Arastirmalar Genel Müdürlügünden Bahçe Bitkileri Arastirmalari Daire Baskani Doç. Dr. Sahin Anil,  Il Tarim Müdür Vekili Ismail Uluad, Basyayla Kaymakami Ermenek Kaymakam Vekili Ugur Sezer, Üniversiteler, Arastirma Enstitüleri ve ilgili Özel Sektör temsilcileri ile üretimin yogun olarak yapildigi Tarim Il Müdürlükleri olmak üzere 130 dolayinda grup üyesi katildi.
Il Tarim Müdür Vekili Ismail  Uluad toplantida yaptigi konusmada, “Kiraz üretimimiz özellikle Basyayla, Ermenek ve Sariveliler ilçelerini içine alan Taseli yöresinde yapilmaktadir. Ilimizde toplam kiraz üretimimizin yüzde 80’ini 0900 ziraat çesidi olusturmaktadir 0900 ziraat çesidinin yaninda sultani, dalbasti, kara kiraz, kisa sap ve starks gold kiraz çesitleri yetistirilmektedir. Ilimizde kirazciligin gelismesi için Esentepe köyünde soguk hava deposu yapilmis, Büyükkarapinar köyünde iyi tarim uygulamalari baslatilmis, Il ve Ilçe Müdürlüklerimizle birlikte yeni çesitlerin bölgeye girmesi ve kapama kiraz bahçelerinin yayginlasmasi için yayim çalismalari artarak devam etmektedir. 15.’si Ilimizde yapilan Kiraz – Visne Çalisma Gurubu toplantisinin Ilimiz, bölgemiz ve Ülkemiz çiftçisi için faydali olacagina inancim tamdir” dedi.
Tarimsal Arastirmalar  Genel Müdürlügü Bahçe Bitkileri Arastirmalari Daire Baskani  Doç. Dr. Sahin Anil’da “15. yila ulastigimiz ve gerçekten ülkemiz geneli anlaminda ciddi bir basari olduguna inandigimiz bu ulusal çalisma grubu bizi her geçen yil degisik bölgelerde degisik konularla degisik insanlarla bir araya getirmektedir. Konunun ilgililerini bir araya getirerek bütün kesimlerin geçen bir yildaki gelismelerin özetlendigi, herkesin kendi açisindan olasi çözümler için önlem gelistirdigi bu kiraz-visne çalisma grubunun 15. toplantisini gerçeklestirmekteyiz” dedi.
Basyayla Kaymakami Ermenek Kaymakam Vekili Ugur Sezer’de “Bölgemizin kiraz ve visne yetistiriciliginde sizlerin degerli fikirleri ve görüsleri dogrultusunda daha güzel yarinlara hep birlikte degisik fikirlerle degisik çalismalarla birlikte çalismalarimizi tamamlayip yeni örneklerle bölgeye isik tutacaginiza eminim. Ilçe Kaymakamligi olarak sizleri burada agirlamaktan gerçekten mutluluk duyuyorum. 15. si düzenlenen kiraz ve visne çalistayinda yarin itibari ile Basyayla ilçesi olarak ta 12. si düzenleyecegimiz kiraz festivalini sizlerle birlikte kutlayacagiz. Bu çalistayimizin ülkemiz ve bölgemiz için hayirli olmasini temenni ediyor ve emegi geçen herkese tesekkür ediyorum” dedi
Konusmalarin ardindan Uludag Yas Meyve-Sebze Ihracatçilari Birligi Baskani Dr. Salih Çali tarafindan 2011 yilina ait gelismeler hakkinda bilgi verilmistir. Toplantinin sabah oturumunda ülkemizde kiraz-visne yetistiriciligi konusunda üniversite ve Bakanlik Arastirma kuruluslari tarafindan yürütülen AR-GE faaliyetlerinin son bir yillik gelismeleri ve önümüzdeki yillarda ele alinmasi gereken proje konulari görüsüldü. Daha sonra toplantinin son bölümünde ise 18 Il Tarim Müdürlügünden gelen temsilciler, illerindeki yetistiricilik konusundaki gelismeleri ve karsilastiklari sorunlari grup üyeleriyle paylasarak, sorunlarin çözülmesi yönünde fikir ve bilgi alisverisinde bulundular.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285